شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام خرید اینترنت با اصطلاحات مختلفی روبرو شده باشید. این اصطلاحات شامل موارد مختلفی ازجمله سرعت، پهنای باند، حجم، ترافیک و … هستند. این موارد هرکدام تأثیر خاصی در اینترنت مصرفی شما دارند. یکی از موارد مهم پهنای باند است که در این بخش به معرفی آن می‌پردازیم .

   Bandwidth

حداکثر مقدار دیتایی است که ‌می‌تواند در زمانی مشخص از یک شبکه منتقل شود 

        Speed

سرعت واقعی داده‌ای است که از یک خط ارتباطی در حال عبور است

اگر فرض کنیم خط شما دارای پهنای باند 50 مگابیت در ثانیه است یعنی در هر ثانیه می‌توان 50 مگابیت دیتا را انتقال داداما این احتمال وجود دارد که نرم‌افزار دانلود شما مثلاً IDM عدد 18 را نشان دهد که در چنین شرایطی سرعت واقعی شما 18 مگابیت در هر ثانیه در پهنای باندی 50 مگابیتی می‌باشد که این بدان معنا است که سرعت اینترنت شما می‌تواند هر عددی در بازهٔ ۰ تا 50 باشد و الزاماً برابر با حداکثر میزان پهنای‌باند نیست

با این تفاسیر، اگر یک ISP تبلیغی مبنی‌ بر ارائهٔ پکیجی با پهنای‌باند Mbps ۲۰ کرد، این هرگز بدان معنا نیست که شما سرعتی به‌ معنای واقعی کلمه بسیار زیاد را تجربه خواهید کرد.


به طور معمول، پهنای باند به تعداد بیت، کیلوبیت، مگابیت یا گیگابیت نمایش داده می‌شود که می‌تواند در مدت زمان ۱ ثانیه منتقل شود.

بیت   (b):

کوچک ترین واحد دیجیتال بیت محسوب می شود. بیت از صفر و یک تشکیل شده است. صفر به معنی صفر ولت است و 1 به معنی سطح ولتاژ 5ولت است. در واقع یعنی با صفر و 5 شدن ولتاژ، پالس های الکتریکی تولید می شود.

بایت  (B):

هر 8 بیت یک بایت محسوب می‌شود.

کیلوبایت:

یک رده بالاتر از یک بایت، یک کیلوبایت است که برابر است با 1024 بایت یا به عبارتی دیگر 8192 بیت. مخفف کیلوبایت با KB نشان داده میشود. یک صفحه توضیح متنی حجمی حدود 10 کیلوبایت دارد. برای درک بهتر حجم های بزرگتر لازم به توضیح ظرفیت های کوچک بود حالا به سراغ مقیاس های بزرگتر میرویم.


مگابایت (MB)     :

هر 1024 کیلوبایت برابر است با یک مگابایت. هارد دیسک های اواخر دهه 90 میلادی با این ظرفیت تولید میشدند.

  • 1 مگابایت: یک کتاب 400 صفحه ای
  • 5 مگابایت: یک آهنگ 4 دقیقه ای با فرمت MP3
  • 650 مگابایت: یک CD با محتوای 70 دقیقه فایل صوتی

گیگابایت  (GB):

هر 1024 مگابایت 1 گیگابایت است. گیگابایت ها که با علامت اختصاری GB شناخته میشوند یکی از رایج ترین واحدهای فعلی در سطوح ذخیره سازی محسوب میشوند.

  • 7 گیگابایت: حجم یک دیسک DVD

ترابایت (TB):

در هر 1 ترابایت: 1024 گیگابایت وجود دارد. در حال حاضر ترابایت رایج ترین واحد اندازه گیری حجم در هارد دیسک های معمولی است. مثال های دنیای واقعی:


  • 1 ترابایت: 200 هزار آهنگ 5 دقیقه ای. 310 هزار عکس یا 500 ساعت فیلم
  • 10 ترابایت: مقدار اطلاعاتی که تلسکوپ فضایی هابل در یک سال تولید میکند.


پتابایت (PB):

هر یک پتابایت را 1024 ترابایت یا حدودا 1 میلیون گیگابایت تشکیل داده است. در صورتی که روال عادی واحدها ادامه پیدا کند، در آینده پتابایت جایگزین ترابایت خواهد شد و بعدها استاندارد اندازه گیری حجم ذخیره سازها لقب خواهد گرفت.

  • 1 پتابایت: 500 میلیارد صفحه استاندارد تایپ شده یا 745 میلیون فلاپی دیسک
  • 5 پتابایت: 10 میلیارد عکس روی فیسبوک
اگزابایت (EB):

در نهایت هر 1024 پتابایت، ظرفیتی فوق العاده عظیم به نام اگزابایت را تشکیل میدهد. ابرکمپانی هایی مانند آمازون، گوگل و فیسبوک که مقادیری باورنکردنی از اطلاعات توسط آنها پردازش میشوند از معدود مواردی هستند که دارای چنین ذخیره سازهایی هستند.


  • 1 اگزابایت: 11 میلیون ویدئو با کیفیت 4K
  • 5 اگزابایت: تمام کلماتی که تاکنون گونه بشر به زبان آورده است.


در صورت وجود سوال در مورد این مقاله لطفاً از طریق دیدگاه های همین بخش با ما در ارتباط باشید.