شرکت Nimbus Data با عرضه حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۱۰۰ ترابایتی SSD به‌ نام ExaDrive، لقب سازنده حجیم‌ترین حافظه SSD جهان را ازآنِ خود کرد؛ اما این اتفاق متعلق بیش از ۲ سال پیش بود و حالا مدیرعامل شرکت آمریکایی Nimbus Data از جانشین ExaDrive و ثبت رکوردی جدید صحبت می‌کند.

توماس ایساکوویچ مدیر عامل Nimbus Data در مصاحبه با TechRadar اعلام کرد که شرکت او در حال کار بر روی یک SSD جدید با ظرفیت 200 ترابایت است. در مقایسه با مدل 100 ترابایتی، حافظه جدید بر جنبه های دیگری مانند کاهش مصرف برق و افزایش سرعت نسبت به مدل 100 ترابایتی تمرکز دارد.

ایساکوویچ انتظار دارد Nimbus Data نسل جدیدی از ذخیره سازی حالت جامد را در سال 2022 معرفی کند. اما تا زمانی که کامپیوتر شما به بزرگی ابررایانه ها نباشد، نمی توانید از آن استفاده کنید. زیرا چنین حجمی معمولاً برای استفاده تجاری و مراکز داده در نظر گرفته شده است.

 ایساکوویچ همچنین در پاسخ به این سوال که 200 ترابایت حافظه چه زمانی به رابط SATA یا SAS مجهز می شود و SSD جدید چه زمانی به این فناوری مجهز می شود؟ آیا TLC / QLC NAND انجام می شود؟او کاملا بی پاسخ ماند و سکوت کرد.

از تولیدکنندگان فرم فاکتور 2.5 اینچی استقبال می شود. اما تمرکز Nimbus بر روی این عامل شکل به جای گسترش 200 ترابایت ذخیره سازی حالت جامد بعید است. به گفته TechRadar، حافظه ExaDrive معمولاً برای جایگزینی هارد دیسک های مرکز داده طراحی شده است. بنابراین احتمال تولید مدل 200 ترابایتی با فرم فاکتور 3.5 اینچی بسیار بیشتر به نظر می رسد.

آینده ذخیره سازی SSD

در اصل، 100 ترابایت ذخیره سازی حالت جامد برای برنامه های کاربردی عمومی و دسکتاپ در نظر گرفته نشده است. در نهایت، TechRadar خاطرنشان می‌کند که 200 ترابایت حافظه SSD می‌تواند عملکردی مشابه با چندین SSD 3.5 اینچی متصل به هم داشته باشد، با این تفاوت که انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کند و دمای آن با خنک‌سازی بسیار کمتر کاهش می‌یابد.