اپل روند طراحی پایه‌ای برای پردازنده‌ی M3 را آغاز کرده است و انتظار می‌رود در سریع‌ترین حالت ممکن، آن را در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) با معماری بهبودیافته N3E شرکت TSMC رونمایی کند.

پردازنده‌ی M3 اپل نام رمز Malma را خواهد داشت با این تصور که پردازنده‌ی نسل بعدی اپل با معماری N3E شرکت TSMC به تولید انبوه خواهد رسید. گفته می‌شود لیتوگرافی N3E نمونه‌ی بهبود‌یافته‌ای از معماری N3 است که با عنوان ۳ نانومتری نیز شناخته می‌شود.

وقتی گفته می‌شود معماری N3 درمقایسه‌با معماری N5 می‌تواند تا ۱۵ درصد عملکرد را بهبود بخشد و تا ۳۰ درصد سبب کاهش مصرف انرژی شود، می‌توان انتظار داشت که لیتوگرافی N3E اختلاف این تفاوت‌ها را بیشتر کند و بهینه‌تر ظاهر شود.

درواقع، معماری N3E نسخه‌ی تقویت‌شده Enhanced  از معماری N3 است که حرف اول این واژه را نیز در نام خود گنجانده است. نود‌های سه‌نانومتری شرکت TSMC پنج لیتوگرافی مختلف دارند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به N3P و N3S و N3X اشاره کرد.

درحال‌حاضر، از جزئیات پردازنده‌ی M3 اطلاعاتی در دست نیست و دقیقاً نمی‌دانیم چند هسته دارد؛ اما با درنظرگرفتن مشخصات M2 و M1 می‌توان نتیجه گرفت که اپل باردیگر از آرایه‌ی چهار هسته با کارایی بالا  Performance Core و چهار هسته کم‌مصرف   Power-Efficient Core بهره‌مند خواهد شد. درنهایت، باید خاطرنشان کرد که با‌‌‌توجه‌‌‌به پیچیدگی‌های تولید انبوه تراشه‌ها با لیتوگرافی ۳ نانومتری، این احتمال وجود دارد که شرکت TSMC در آینده با مشکلات زیادی مواجه شود. این مشکلات حل خواهند شد؛ اما موجب می‌شوند که اپل مجبور شود تاریخ به‌کارگیری پردازنده‌ی M3 را به‌تعویق بیندازد.