سیسکو می گوید با استفاده از هوش مصنوعی می تواند خطاهای احتمالی شبکه را پیش بینی کند. بنابراین، اگر تاکنون به این ایده فکر کرده اید که شبکه ی خود را هوشمندسازی کنید تا بتواند مشکلاتش را پیش بینی و به طور خودکار آن ها را مرتفع کند، شرکت سیسکو این رؤیا را تحقق بخشیده است.سیسکو امروز اعلام کرد که پس از دو سال تلاش توانسته است موتور تجزیه و تحلیلی طراحی کند که خطاهای شبکه را قبل از وقوع می تواند پیش بینی و حتی با یکپارچگی کافی و آموزش دقیق به صورت خودکار آن ها را رفع کند.سیسکو با استناد به داده های مطالعات داخلی گفت ۴۵ درصد از پیشروان فناوری اطلاعات که تحقیق و بررسی شدند، از اختلالات ناگهانی شبکه به عنوان بزرگ ترین مشکل در سال ۲۰۲۱ یاد کردند. طبق گفته ی سیسکو، فناوری تحلیلی پیش بینی کننده درکنار حجم عظیمی از تاریخچه ی داده های فرایندهای شبکه سازی ممکن است راهکاری برای حل این مسئله باشد.

یکی از سخن گویان سیسکو به رسانه ریجستر گفت: «موتور پیش بینی کننده ی شبکه سیسکو از مدل های مختلف یادگیری ماشینی بهره می برد.»

سیسکو می گوید برنامه هایی برای گنجاندن فناوری شبکه سازی پیش گویانه در سراسر پلتفرم خود به صورت یکپارچه و نرم افزاری با کاربری ساده در قالب سرویس در نظر دارد. سیسکو هنوز اعلام نکرده است که دقیقاً کدام محصولات این شرکت به ویژگی شبکه سازی پیش گویانه مجهز می شوند؛ اما به صورت سربسته به ریجستر گفته است که موتور تحلیلی پیش گویانه ی سیسکو در سال های آینده طیف گسترده ای از محصولات و سرویس ها را پوشش خواهد داد.درباره ی اینکه موتور شبکه سازی پیش گویانه می تواند کدام داده های شبکه سازی را پردازش کند، یکی از کارشناسان سیسکو ادعا کرده است که این فناوری درباره ی آنچه می بیند و کنترل می کند، محدودیت و نقطه کوری ندارد.سیسکو اشاره کرده است که این فناوری می تواند داده های دورسنجی اپلیکیشن ها، حجم ترافیک، گزارش رویدادها، موقعیت جغرافیایی کامپیوترها را مشاهده کند. البته سیسکو به ریجستر گفته است که شرکت فقط امکان بررسی کلی داده های عمومی را با فناوری های هوشمند دارد تا مدل جدید پیش گویانه را پیش ببرد.مقاله های مرتبط:موتور پیش گویانه سیسکو می تواند به مدیر شبکه راهکارهایی را توصیه کند؛ ازجمله تغییر مسیر ترافیک و حالت «trusted» که به موتور اجازه می دهد برخی از فعالیت ها را به صورت خودکار انجام دهد. سیسکو درباره ی فعالیت های خودکار موتور گفت که انتخاب مسیر، کیفیت سرویس و تغییرات پیکربندی و... را شامل می شود و به طور کلی هر فرایندی که بدون تأیید مدیر شبکه می تواند انجام شود، محدود خواهد بود.تا این لحظه، سیسکو درباره ی اینکه این ویژگی در چه زمانی و از چه طریقی دردسترس قرار خواهد گرفت، جزئیاتی منتشر نکرده و فقط گفته است که در رویدادی زنده در ژوئن سال جاری (خرداد ۱۴۰۱)، اطلاعات بیشتری درباره ی موتور پیش گویانه خود ارائه خواهد کرد.