مایکروسافت احتمالاً برنامه‌هایی برای حذف استفاده از هارد دیسک‌ها  HDD از فهرست گزینه‌های ذخیره‌سازی روی کامپیوتر‌های شخصی مجهز به ویندوز ۱۱ دارد. اگر مایکروسافت به برنامه‌های خود عمل کند، مصرف‌کنندگان می‌توانند به‌جای کامپیوتر‌های شخصی رومیزی با درایو دوگانه و لپ‌تاپ‌های بازی که به چند نوع حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیاز نیاز دارند، به استفاده از SSD روی آورند.

درحالی‌که مایکروسافت از اظهارنظر درباره‌ی این موضوع خودداری کرده است، روندهای فعلی نشان می‌دهد انتقال کامل بازار به SSD تا سال ۲۰۲۳ انجام خواهد شد. درحال‌حاضر، بسیاری از سازندگان کامپیوتر از SSD به‌عنوان گزینه‌ی اصلی ذخیره‌سازی محصولاتشان استفاده می‌کنند. بااین‌حال، این نوع حافظه‌ها هنوز به‌عنوان استاندارد مشخص محسوب نمی‌شود و این مسئله به‌خصوص در بازارهای نوظهور بیشتر به‌چشم می‌خورد.

مایکروسافت سعی می‌کند SSD را به استاندارد ذخیره‌سازی اصلی روی کامپیوتر‌های مجهز به ویندوز ۱۱ تبدیل کند. بااین‌حال، این شرکت الزامی برای سازندگان کامپیوتر یا لپ‌تاپ اعمال نکرده است. وب‌سایت Tomsharware نیز اشاره می‌کند ویندوز ۱۱ برای نصب روی کامپیوتر‌های شخصی حداقل به ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی نیاز دارد؛ اما نوع این حافظه را مشخص نکرده است. این سیستم‌عامل از اکتبر گذشته برای دستگاه‌های مجهز به حافظه‌های HDD و SSD دردسترس بوده است.

حال سؤال این است که آیا مایکروسافت در سال ۲۰۲۳، استفاده از حافظه‌ی ذخیره‌سازی SSD را برای نصب ویندوز ۱۱ روی کامپیوتر‌های شخص الزامی خواهد کرد؟ آیا سازندگان لپ‌تاپ و کامپیوتر‌های شخصی به‌دلیل پیروی‌نکردن از این پیش‌نیاز جریمه خواهند شد؟