همانطور که میدانید DHCP Server علاوه بر IP آدرس ، default gateway، subnet mask و DNS میتواند اطلاعات دیگری را نیز در اختیار کلاینتها قرار دهد. از جمله این اطلاعات میتوان به classless route، TFTP server، NTP server و … اشاره کرد.

لیست کامل این optionها را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید:

https://www.iana.org/assignments/bootp-dhcp-parameters/bootp-dhcp-parameters.xhtml


DHCP server برای انجام این کار از DHCP optionها استفاده میکند.

 در میکروتیک برای تعریف optionهایی که میخواهید برای کلاینتها ست شوند از منوی IP گزینه DHCP Server را انتخاب کنید و پس از پیکربندی DHCP Server به تب Options بروید. در این تب بر روی علامت + کلیک کنید.


در پنجر باز شده یک نام دلخواه برای option مد نظر خود تایپ کنید. ترجیحا نامی را انتخاب کنید که با یک نگاه به آن متوجه عملکرد آن option شوید.


در قسمت Value باید مقدار مربوط به این option را وارد کنید. در اینجا این مقدار یک آدرس IP است. نکته مهم این است که باید آدرس IP را به صورت هگزادسیمال وارد کنید. برای تبدیل یک عدد دسیمال یا همان دهدهی به هگزادسیمال میتوانید از ماشین حساب ویندوز کمک بگیرید. برای این کار پس اجرا کردن برنامه Calculator به منوی View رفته و آن را در حالت Programmer قرار دهید. مطمئن شوید که ماشین حساب در حالت Dec است. سپس اولین اکتت از آدرس IP را تایپ کنید. سپس گزینه Hex را انتخاب کنید تا معادل هگزادسیمال آن عدد را مشاهد نمایید.


حالا باید به تب Networks بروید و optionی که تعریف کردید را در آنجا انتخاب کنید تا این option برای کلاینتها ارسال شود.