به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیک (تتا)، به منظور جلوگیری از ثبت شکایات رسمی و بی اساس از مشاغل اینترنتی که باعث ایجاد هزینه و مزاحمت برای این مشاغل می شود، اطلاع رسانی تراکنش های پرداخت و استعلام از بانک مرکزی انجام می شود. بنابراین، مصرف کنندگانی که خرید اینترنتی انجام می دهند باید اطلاعات پرداخت خود را حفظ کنند تا اطلاعات مربوط به تراکنش های آنلاین مانند مبلغ، تاریخ، شماره مرجع، شماره پایانه و غیره را هنگام ثبت شکایت در سامانه وارد کنند. در غیر این صورت کاربران امکان ثبت و پیگیری شکایات خود را در سامانه اینماد نخواهند داشت.

در این اطلاعیه تأکید شده که کاربران برای ذخیره اطلاعات تراکنش پرداخت خود باید پس از ورود اطلاعات در درگاه پرداخت اینترنتی و انجام فرایند پرداخت، از صفحه تأیید خرید عکس بگیرند و آن را ذخیره کنند. همچنین، با استفاده از امکان ثبت شماره موبایل یا نشانی ایمیل در درگاه پرداخت اینترنتی، کاربران می‌توانند اطلاعات کامل تراکنش پرداخت خود را ازطریق پیامک یا ایمیل دریافت کنند.

در خصوص پرداخت‌های هنگام تحویل نیز دراختیار داشتن رسید کارتخوان یا تصویر آن برای ثبت شکایت ضروری است. بنابراین، مصرف‌‎کنندگان باید رسید پرداخت ازطریق کارتخوان یا تصویر آن را دریافت کرده و نزد خود نگه دارند.

نکته دیگر در خصوص ثبت شکایت در سامانه هوشمند اینماد این است که صرفاً واریز ازطریق شبکه پرداخت کشور امکان ثبت و پیگیری شکایت را دارد. طبق اطلاعیه تتا، چنانچه خرید ازطریق واریز وجه به روش کارت‌به‌کارت یا سایر روش‌ها انجام گرفته باشد، ثبت شکایت از این سامانه امکان‌پذیر نخواهد بود.


تتا تاکید می کند که پس از ثبت شکایت در این سامانه هوشمند، ابتدا با مذاکره با کسب و کار به شکایت رسیدگی می شود و در صورت حل نشدن اختلاف، کاربر می تواند با مراجعه به مراجع اداری یا هیئت منصفه شکایت خود را پیگیری کند.

به منظور تسریع فرایند داوری این امکان وجود دارد که مصرف‌کننده در سامانه درخواست داوری کند. امکان داوری آنلاین برای نخستین بار در کشور در سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات از کسب‌وکارهای اینترنتی ایجاد شده و برای حل اختلافات جمعی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در این سامانه، حل و فصل اختلافات نیازمند رسیدگی قضایی و شبه قضایی نیست و حداکثر سه هفته پس از ثبت شکایت رأی لازم‌الاجرا صادر خواهد شد. رأی صادره ازطریق سیستم داوری برخط ضمانت اجرایی داشته و همچنین، ازطریق قوه قضائیه قابل اجرا خواهد بود.