پردازنده‌ی پرچم‌دار نسل‌سیزدهمی اینتل به فرکانس ۵٫۷ گیگاهرتز دست پیدا می‌کند که اتفاقی مهم است.

Core i9-13900K پردازنده‌ی پرچم‌دار نسل‌سیزدهمی است که از ۲۴ هسته و ۳۲ ترد استفاده می‌کند. به‌نظر می‌رسد این پردازنده سرعت کلاک پایه‌ی ۳٫۰ گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست تمام‌هسته‌ای ۵٫۵ گیگاهرتز دارد ؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد سرعت کلاک بوست تک‌هسته‌ای Core i9-13900K در جریان بنچمارک‌گیری به ۵٫۷ گیگاهرتز هم می‌رسد که در نوع خود بسیار مهم است.

پردازنده‌ی Core i9-13900K درمقایسه‌با پرچم‌دار نسل‌دوازدهمی هشت هسته‌ی کم‌مصرف بیشتری دارد و همین موضوع باعث شده است میزان جهش نسلی پردازنده‌های اینتل در عملکرد چند‌تردی زیاد باشد.

به‌گفته‌ی اینتل، تعداد هسته‌های پرقدرت در پردازنده‌های نسل‌سیزدهمی تغییر نمی‌کند؛ اما تعداد هسته‌های کم‌مصرف دو برابر بیشتر می‌شود. البته ریزمعماری هسته‌های پرقدرت را تغییر می‌دهد و سراغ Raptor Cove می‌رود تا توانایی آن‌ها برای پردازش وظایف مختلف را تقویت کند.

اینتل در نسل سیزدهم پردازنده‌هایش تغییرات زیادی اعمال نمی‌کند؛ اما در نسل چهاردهم دست به تغییرات بزرگی می‌زند. کاربران برای پردازنده‌های نسل‌چهاردهمی که در سال ۲۰۲۳ از راه می‌رسند، بسیار هیجان‌زده‌اند. به‌گفته‌ی اینتل، پردازنده‌های Meteor Lake از لیتوگرافی هفت‌نانومتری استفاده می‌کنند. طبق شایعه‌ها، برای اولین‌بار در تاریخ پردازنده‌های اینتل، این شرکت در نسل چهاردهم سراغ هسته‌های فوق کم‌مصرف می‌رود.