جدیدترین گزارش ماهانه اسپیدتست درباره وضعیت سرعت اینترنت جهان برای فوریه 2022 منتشر شد. طبق آمار ارائه شده در این گزارش، سرعت اینترنت ثابت و موبایل کشورمان در این ماه شاهد افت سرعت بوده و به ترتیب چهار و سه پله سقوط کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از تسنیم، طبق آخرین گزارش وبسایت اسپیدتست (speedtest.net) در آخرین روزهای سال، رتبه ایران در اینترنت ثابت با ۴ پله سقوط به رتبه ۱۴۵ و در اینترنت همراه با ۳ پله سقوط به رتبه ۸۰ رسیده است.

وزیر ارتباطات در ماه‌های گذشته اظهار داشت که افت رتبه ایران صرفاً به دلیل پیشرفت کشورهای دیگر است و وضعیت اینترنت کشور در مقایسه داخلی با افت کیفیتی همراه نبوده است، اما گزارشات اخیر از کاهش سرعت اینترنت ثابت و همراه ایران نسبت به ماه ژانویه خبر می‌دهد.

بر اساس گزارش ماه فوریه Speedtest، متوسط سرعت اینترنت ثابت و موبایل جهان، نسبت به گزارش قبلی افزایش بسیار ناچیزی پیدا کرده است. طبق آمار ارائه شده، سرعت اینترنت موبایل در جهان از 29.60 مگابیت بر ثانیه در ماه ژانویه به 29.91 مگابیت بر ثانیه رسیده است.


از سوی دیگر، متوسط سرعت اینترنت ثابت جهان هم نسبت به گزارش قبلی که 56.89 مگابیت بر ثانیه بود، حالا به سرعت 60.76 مگابیت بر ثانیه رسیده است.

وضعیت سرعت اینترنت در ایران

طبق گزارش جدید اسپیدتست، سرعت اینترنت موبایل در ایران 22.42 مگابیت بر ثانیه ثبت شده که نسبت به گزارش قبلی (23.10 مگابیت بر ثانیه)، کاهش پیدا کرده است. همچنین جایگاه ایران در بین تمام کشورها سه پله سقوط کرده و به جایگاه 80 جدول بیشترین میزان سرعت اینترنت موبایل رسیده است.

در این بخش امارات متحده عربی و نروژ به ترتیب با میانگین سرعت 133.51 و 118.58 مگابیت بر ثانیه همچنان رتبه‌های اول و دوم را تصاحب کرده‌اند، اما کره جنوبی با رشد یک پله‌ای و ثبت سرعت 116.51 مگابیت بر ثانیه به رتبه سوم رسیده است. قطر و هلند هم رتبه‌های بعدی را در دست دارند.

از سوی دیگر، وضعیت اینترنت ثابت ایران هم روند نزولی داشته است. طبق داده‌های به دست آمده، سرعت اینترنت ثابت ایران در این گزارش 9.78 مگابیت بر ثانیه بوده که نسبت به گزارش قبلی (10.39 مگابیت بر ثانیه)، سقوط کرده است و حالا چهار پله پایین‌تر از قبل و در رتبه 145 جهان قرار دارد.


در سطح جهان، شیلی با دو پله صعود موفق شده سرعت 197.59 مگابیت بر ثانیه را به ثبت برساند و در رتبه اول قرار بگیرد. رتبه دوم همچنان در اختیار سنگاپور با سرعت 194.07 مگابیت بر ثانیه است و موناکو با میانگین سرعت 188.66 مگابیت بر ثانیه جای خود را با شیلی عوض کرده و به رتبه سوم رفته است. تایلند و دانمارک سایر اعضای پنج کشور برتر را تشکیل می‌دهند.