بخش اول 

CPU  سرور HP  

 در بسیاری از موارد، از قبیل عملکرد و تکنولوژی مشابه CPU سایر سرورها و یا حتی CPUهای محصولات خانگی است. در واقع CPU ها در همه نسل های سرور، سیستم  های خانگی   PC و لپ تاپ تجهیزاتی برای پردازش اطلاعات و هدایت سیستم است. به همین منظور قبل از پرداختن به پردازنده سروربهتر است کمی به کلیات  این تجهیزات بپردازیم.

واحد پردازش مرکزی چه می کند؟

واژه  CPU خلاصه شده از عبارت Central Processing Unit  به معنی واحد پردازش مرکزی می باشد. سه عمل مهم که در تمامی کامپیوترهای رومیزی، لپ‌تاپ‌، سرور و حتی سوپرکامپیوترها بر عهده این واحد گذاشته شده است. به شرح زیر است:


Fetch :  واکشی

Decode:  رمز گشایی

Execute:  اجرا


تفاوتی ندارد پردازنده سرور باشد یا یک رایانه خانگی این سه عمل پیچیده، دقیقا به ترتیب عنوان شده، وظیفه CPU  است. دستورات ارسال شده از رم سرور و یا کامپیوتر شما، اول واکشی شده، پردازنده، شمارشگری نگه داشته و دستورات را در قسمت رجیستری ثبت می کند. فضای شمارشگر را افزایش داده تا به دستورات بعدی برود، با ثبت هر دستور در رجیستری عملیات رمز گشایی آغاز میشود. و پس از تبدیل هر دستور به سیگنال مناسب، به بخش  های لازم در پردازنده ارسال خواهد شد. در مرحله پایانی بخش های پردازشی پردازنده، سیگنال های دریافتی را اجرای می کنند. و نتیجه نیز مجدد در رجیستری ها قرار خواهد گرفت. تمام این عملیات پیچیده، در مدت زمان چند میکروثانیه توسط این تراشه کوچک بیشتر به شکل مستطیل بر روی برد اصلی کامپیوترها سوار می شود انجام می گیرد.

سی پی یو ها، در اولین شکل خود با یک هسته پردازش را انجام می دادند. به این شکل کل CPU برای انجام یک رشته به کار گرفته می شد. برای جلوگیری از اتلاف وقت پردازشگرهای چند هسته ای طراحی گردید. در واقع با این ترفند به جای یک واحد پردازش، مجموعه ای از واحدهای پردازشی در پردازشگرهای چند هسته ای را تشکیل می دهد.


با این روش، افزایش زیادی در اجرای دستورات همزمان برای CPU   سرور و تمامی کامپیوترها مهیا شد. البته برای افزایش سرعت اجرای دستورات از فناوری های دیگری مانند Hyper threading در کامپیوترها استفاده شده است. در این تکنولوژی که به فناوری رشته ای نیز معروف است. از زمان بیکاری هسته ها برای فعالیت های دیگر استفاده می شود، که با استفاده از آن سرعت انجام عملیات در هر هسته را تا دو برابر بهبود داده شد. هم اکنون بسیاری از کامپیوترها نیز مانند پردازنده سرور از فناوری   هایپر تریدینگ   و چند هسته ای در کنار هم استفاده می کنند.


کش در CPU

این حافظه دستورات را برای واکشی در خود نگهداری می کند و در صورتی که دستورات در آدرس کش شده نباشند به رم مراجعه می گردد.

مفهموم   SMP

برای اینکه چند CPU  شما در یک سرور بتوانند مدیریت شوند، نیاز به یک مادربرد سرور یا شاسی سرور، با امکان پشتیبانی SMP می باشد. در واقع این واژه برگرفته از  عبارت Symmetric Multi-Processing می باشد. در واقعی روشی است برای مدیریت پردازنده بر روی سرورها.

 CPU سرورهای HP

در سرورهای HP قدیمی ترمثلا  نسل پنجم سرورهای HP از پردازنده های سری 5300 Intel Xeon و 5400 Intel Xeon استفاده می شود . در نسل 5 سرور های HP  می توان به پردازنده X5470 اشاره کرد که قدرتمندترین نوع پردازنده در نسل 5 بود. همچنین پردازنده سرور در نسل ششم  از پردازنده های 5500  و  5600 سری Intel Xeon بهره می برد. در نسل 6 مانند نسل 7 از سری 5600 استفاده می شد. و تنها تفاوت در این بود که سرور HP نسل 6 تا پردازنده X5670 پشتیبانی می کند و پردازنده های بالاتر فقط در نسل 7 سرور HP بکار گرفته می شود.


نسل هفتم 7 از5600 Intel Xeonو 12 مگابایت cache لایه 3 آن پشتیبانی می کند. بالاترین پردازنده ای که در این نسل پشتیبانی شده پردازنده سرور X5690 با 6 هسته مرکزی و سرعت  GHz 3.46 است.


پردازنده های سری E5-2600 

نسل هشتم سرورهای اچ پی: در این نسل از سری E5-2600  در پردازنده سری Intel Xeon استفاده می شود. که در نسخه های اول و دوم (Intel Xeon E5-2600 v1 , Intel Xeon E5-2600 v2) به بازار عرضه شده اند. بیشترین پشتیببانی هسته در نسل هشتم 12 هسته است، که در مدل Intel Xeon E5-2697v2 عرضه شده است. بالاترین باس رمی که پردازندهای این نسل پشتیبانی می کنند  MT/s    14900 است.


پردازنده سرور در نسل نهم نیز سری Intel Xeon E5-2600 است. که البته با ورژن بالاتر  V3 , V4  طراحی و تولید شده است. بالاترین تعداد هسته 22 و تامین شده توسط Intel Xeon E5-2699 v4 می باشد. پردازشگرهای این نسل نیز تا باس رم MT/s  2400 را پشتیبانی می کنند.

نسل دهم سرور HP  و پردازنده های سری Intel® Xeon® Scalable 

CPU   سرور در نسل دهم با تحول های عظیمی روبرو شد که مهم­ترین آن استفاده از پردازنده  های Intel® Xeon® Scalable  بود که بالاترین تعداد هسته در این نسل 28 می باشد.

دسته بندی چهارگانهپردازنده های Intel® Xeon® Scalable جلب می کنیم :


 Intel Xeon Scalable Bronze Series پردازنده برنز

 Intel Xeon Scalable Silver Series پردازنده سیلور

 Intel Xeon Scalable Gold Series پردازنده گلد

 Intel Xeon Scalable Platinum Series پردازنده پلاتینیوم 

در مقاله های بعدی  در مورد نسل دهم سرور HP  و پردازنده های سری Intel® Xeon® Scalable را به طور کامل توضیح خواهیم داد.