شرکت AMD در نمایشگاه کامپیوتکس از پردازنده‌های جدید Ryzen Mendocino خود برای لپ‌تاپ‌های اقتصادی رونمایی کرد. این پردازنده‌ها قرار است عملکرد خوب گیمینگ و دوام شارژ بالا را برای کاربران بیشتری مهیا کنند.

تصمیم AMD مبنی بر ایجاد یک سری رایزن جدید از تراشه‌های لپ‌تاپ که ترکیب‌کننده 4 هسته CPU با معماری Zen 2 و جدیدترین پردازنده گرافیکی RDNA 2 است، به خودی خود ایده خوبی به شمار می‌رود زیرا موارد ذکر شده در کنار فرایند 6 نانومتری TSMC، می‌توانند شارژدهی بیش از 10 ساعت را در اختیار کاربران قرار دهد.

لپ‌تاپ‌های مجهز به این پردازنده قیمتی در محدوده 399 تا 699 دلار خواهند داشت، این در حالی است که عمر باتری لپ‌تاپ‌های کنونی که در این محدوده قیمتی بین 4 تا 6 ساعت است و همین امر باعث می‌شود ادعای عمر باتری 10 ساعته AMD جذابیت بیشتری پیدا کند.

البته گویا معرفی این تراشه جدید برای صاحب‌نظران این حوزه با دژاوو همراه بوده زیرا حدود یک دهه پیش نیز AMD طی همین رویداد سعی در معرفی تراشه‌ای 4 هسته‌ای داشت و وعده‌های مشابهی را در خصوص افزایش عمر باتری و گرافیک بهتر را مطرح کرد.

با این وجود تولید‌کنندگان لپ‌تاپ در آن زمان AMD را جدی نگرفتند و حالا این کمپانی با درس گرفتن از گذشته، با دستان پر به میدان بازگشته زیرا قرار است شرکت‌هایی مانند کورسیر، اچ‌پی و لنوو در محصولات جدید خود از فناوری‌های پیشرفته AMD بهره ببرند.