دانشمندان دریافته‌اند که کابل‌های فیبر نوری می‌توانند بدون هیچ تجهیزات خاصی سیگنال‌های صوتی را دریافت کنند و آن را به سمت دیگر خود بفرستند.

کابل‌های فیبر نوری برای انتقال داده‌ها از پالس‌های نوری استفاده می‌کنند و معمولا برای شبکه‌های پهن‌باند استفاده می‌شوند، اما می‌توانند نسبت به تغییراتی که با صدا در محیط به وجود می‌آید، حساس باشند.

شبکه‌های فیبر نوری به‌طور گسترده در حال پیاده‌سازی در سراسر دنیا هستند چون نه تنها انتقال داده را آسان‌تر می‌کنند بلکه اجازه می‌دهند اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. کارکردهای مختلف شبکه‌های فیبر نوری شامل تشخیص زلزله، رصد جریان ترافیک شهری و انجام اکتشافات مربوط به ساختارهای زیرزمینی اثر مثبتی بر زندگی مردم دارند. با این حال، مشکلات امنیتی بالقوه‌ای را هم به وجود می‌آورند که باید به دقت در نظر گرفته شوند.

یکی از انواع شبکه‌های پهن‌باند که از فیبرهای نوری استفاده می‌کند با نام فیبر به محل مشتری   FTTP شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام این شبکه پیداست، کابل‌های فیبر به‌طور مستقیم به محل مشتری (خانه یا دفتر کار) می‌رسند. حالا از آن‌جایی که این کابل‌ها می‌توانند بدون هیچ تجهیزات اضافه‌ای سیگنال‌های صوتی را دریافت کنند، امکان شنود سیگنال‌ها و بازیابی آن‌ها در آن سر کابل وجود دارد.

دانشمندان مدعی‌اند که با موادی مثل فلز و شیشه می‌توان روی فیبر را پوشاند تا جلوی استراق سمع گرفته شود، چون با این کار کابل‌ها کمتر می‌توانند تغییرات نوری ناشی از اصوات را دریافت کنند.