طبق گزارشی جدید احتمال دارد سیستم-روی-چیپ  SoC پرچم‌دار آینده‌ی اپل موسوم به M2 Extreme از پردازنده‌ی مرکزی ۴۸ هسته‌ای و گرافیک ۱۶۰ هسته‌ای و رم ۳۸۴ گیگابایتی بهره ببرد.

پس‌ از سال‌ها گمانه‌زنی درباره‌ی حذف تراشه‌های اینتل از کامپیوترهای اپل و استفاده از سیستم-روی-چیپ‌های مبتنی‌بر ARM اختصاصی این شرکت، از سال ۲۰۲۰ شاهد این انتقال هستیم؛ فرایندی که با معرفی تراشه‌ی M1 در مک‌بوک ایر، مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی، مک‌مینی و آی‌مک ۲۴ اینچی آغاز شده است.

اپل همچنین قصد دارد از لیتوگرافی ۳ نانومتری در ساخت سیستم-روی-چیپ‌های جدید خود بهره ببرد تا بدین‌ترتیب، ترانزیستورهای بیشتری در آن‌ها جاسازی کند؛ البته هنوز مشخص نیست تراشه‌های ۳ نانومتری این شرکت چه زمانی دردسترس قرار خواهند گرفت. طبق برخی گزارش‌ها، احتمال دارد اپل قبل از معرفی سری آیفون ۱۵، از این معماری در ساخت پردازنده‌های مک استفاده کند.

M2 Extereme با ۴۰ یا ۴۸ هسته احتمالاً در مک‌ پرو پرچم‌دار آینده‌ی اپل استفاده خواهد شد. انتظار داریم این دستگاه سال آینده رسماً معرفی شود. این در حالی است که قبلاً اعلام شده بود اپل در حال برنامه‌ریزی برای معرفی مک‌ پرو M1 است؛ اما به‌نظر می‌رسد اکنون تصمیم گرفته از تراشه‌های سری M2 در این کامپیوتر استفاده کند.