به زبان ساده، تفاوت سیستم 32 بیت و 64 بیت در این است که پردازنده 64 بیتی نسبت به 32 بیتی توانایی بیشتری دارد؛ چون می‌تواند داده‌های بیشتری را به طور همزمان کنترل کند. پردازنده 64 بیتی می‌تواند مقادیر محاسباتی بیشتری از جمله آدرس‌های حافظه را ذخیره کند. یعنی می‌تواند بیشتر از 4 میلیارد برابر پردازنده 32 بیتی به حافظه فیزیکی دسترسی داشته باشد.

وقتی در مورد معنی 32 بیتی و 64 بیتی صحبت می‌کنیم، منظور این است که به هر کدام از اعدادی که مقدار باینری در کامپیوتر یعنی 0 و 1 دارند بیت گفته می‌شود. یک بیت یعنی فقط دو مقدار 0 و 1 را می‌توانید داشته باشید، 2 بیت یعنی 4 مقدار 00،01،10،11 را می‌توانید داشته باشید و 3 بیت به معنای 8 مقدار است. یعنی برای محاسبه مقدار بیت باید عدد 2 را به توان تعداد بیت برسانیم.

در این صورت می‌توانید تفاوت مقدار 32 بیت و 64 بیت را حدس بزنید. این اعداد نشان دهنده این است که تراشه‌ای که از بیت‌های بالاتر پشتیبانی می‌کند، چقدر قدرتمندتر است

نحوه تشخیص 32 یا 64 بیتی بودن ویندوز بستگی به نوع سیستم عامل دارد.

ویندوز 8 و 10

برای تشخیص 32 یا 64 بیتی بودن ویندوز طبق دستورات زیر عمل کنید.


  • در سمت چپ روی This      PC کلیک راست کنید.
  • در منوی باز شده Properties را      انتخاب کنید. پنجره System Properties باز      خواهد شد.
  • در این پنجره نوع سیستم      عامل شما و نوع پردازنده (CPU) خود      را می‌توانید مشاهده کنید.

ویندوز7 و ویندوزهای قدیمی تر

نحوه تشخیص 32 یا 64 بیتی بودن ویندوز 7 یا نسخه‌های قدیمی‌تر چگونه است؟ برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید.

  • استارت منو را باز      کنید، سپس All Programs را      انتخاب کنید.
  • پوشه Accessories و      بعد پوشه System Tools را      باز کنید.
  • در آنجا گزینه System      Information را انتخاب کنید.
  • در سمت راست System Information،      در زیر ستون Item به      دنبال گزینه System Type بگردید.      در ستون Value به      شما نشان داده خواهد شد که پردازنده شما 32 بیتی یا 64 بیتی است. دقت داشته      باشید که x86 به      معنای سیستم 32 بیتی است.

تفاوت نرم افزار 32 بیتی و 64 بیتی

ممکن است هنگام دانلود برنامه‌ها بر روی سیستم عامل خود متوجه شوید که در دو نسخه 32 بیتی و 64 بیتی ارائه می‌شوند. دلیل آن این است که بعضی از کاربران هنوز سیستم عامل 64 بیتی ندارند. اجرای نرم افزار 64 بیتی روی ویندوز 32 بیتی امکان پذیر نیست؛ چون در اجرای برنامه‌های 64 بیتی حتما به سیستم عامل 64 بیتی نیاز است. ولی برعکس آن امکان پذیر است، یعنی سیستم عامل 64 بیتی می‌تواند برنامه 32 بیتی را اجرا کند.

در صورت وجود سوال در مورد این مقاله لطفاً از طریق دیدگاه های همین بخش با ما در ارتباط باشید.