برای بررسی چند ایمیل ساده باید بساط لپ تاپ و کامپیوتر را بچینید و کارتان را پیش ببرید؟ راه حل این مشکل موبایل ها هستند! در حال حاضر هر ایمیلی كه قابلیت نمایش روی سیستم را داشته باشد، از طریق موبایل هم قابل دسترسی است.

اگر به دنبال تکمیل اطلاعات بیشتر در این زمینه باشید با چیزی به نام Exchange Server برخورد می كنید. در سیستم های ویندوز Exchange Server برای مدیریت ایمیل و همگام سازی آن ها با موبایل ها کاربرد دارد، با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری ارائه كنیم!

اکسچنج سرور چیست؟

اکسچنج سرور محصول شرکت مایكروسافت بوده و نوعی سرور ایمیل و تقویم است كه باعث می شود با اطمینان و عملكرد بهتری فعالیت کنید و تنها در سیستم عامل ویندوز سرور اجرا می گردد. همینطور می توانید آن را به عنوان یک برنامه سمت سرور درنظر بگیرید تا داده ها را به پلتفرم برنامه اشتراکی کلاینت ارائه دهید. این روزها تعامل با کاربران برای فرستادن اسناد، مدارک، تصویر و … روش های بسیاری دارد كه یکی از قدیمی ترین و رسمی ترین آن ها سرویس ایمیل است.

Exchange Server یک پلتفرم پیام رسان برای ارسال ایمیل، تقویم؛ رونویسی پست صوتی؛ زمانبندی و ابزارهایی برای سفارشی سازی برنامه های سرویس همکاری و پیام رسانی عمل می كند. سرویس های ایمیل در كنار ارسال و دریافت ایمیل، کاربردهای بیشتری را ارائه می كند تا بتوانید بدون محدودیت از این سرویس کمک بگیرید. مثلا تقویم و یادداشت و یا قرارهای روزانه و … همه این امکانات روی سرویس های ایمیل ارائه می شود و میتوان با تنظیم آن روی برنامه مدنظر سرویس دهنده ایمیل آن ها را روی موبایل و یا سیستم دریافت و همگام سازی نمود.

Exchange Server با پایداری، امنیت و اعتماد تبدیل به بهترین انتخاب مدیران شبكه برای اجرا در شبكه سازمان شد. پایداری Exchange Server با ویژگی DAG، امنیت آن با Edge Transport و اعتمادسازی آن با عدم درز اطلاعات با DLP به وجود آمد. همینطور قابلیت یک پارچه سازی با راهکار ارتباط یکپارچه مایكروسافت Skype for Business و محصولات دیگر مایكروسافت، اکسچنج را معتبرترین ایمیل سرور سازمانی می كند.

Microsoft Exchange server نقش مهمی در زندگی روزمره شما دارد. اجازه دهید در ادامه چند مزیت برتر اکسچنج سرور مایکروسافت را بیان کنیم.


قرار ملاقات رسمی – اکسچنج سرور مایکروسافت به شما اجازه نمی دهد تا قرارهای ملاقات را از دست بدهید. در صورت خارج بودن از دفتر، به مشتریان شما اطلاع می دهد و آنها بلافاصله پاسخ خودکار را دریافت می کنند.


محرمانه بودن ایمیل ها – وقتی خارج از دفتر خود هستید؛ به شما این انعطاف را می دهد تا به همکاران قابل اعتماد خود اجازه دهید تا بررسی های لازم را انجام دهند. بنابراین باعث می شود تا کسب و کار پیشرفت کند و دیگران را قادر سازد تا حضور شما را برای یک جلسه مهم و رزور قرارها بررسی کنند.


دارای دفترچه آدرس – حالا نیازی نیست نگران آدرس ایمیل کارکنان مختلف باشید. همه آدرس ها به طور خودکار در دفترچه آدرس به روز می شوند و در صورت نیاز فوری مانند پیام های فوری محرمانه مفید خواهند بود.


افزایش بهره وری تیم – با ایجاد دسترسی مناسب از طریق خانه؛ محل کار، خارج از دفتر یا خارج از کشور, به حفظ ارتباط مناسب بین کارکنان کمک می کند. بنابراین وسایل ارتباطی را بسیار ساده کرده و به رشد سریع و بهره وری کمک می کند.


مقرون به صرفه – در مقایسه با سایر پروتکل های ایمیل؛ Exchange Server هزینه های ارتباطی را کاهش می دهد چون در مقایسه با یک تماس تلفنی، فکس و تایپ و ارسال نامه ها؛ هزینه کمتری را نیاز دارد.


رضایت مشتری – اکسچنج سرور مایکروسافت شرکت ها و سازمان ها را قادر می سازد تا به سوالات مشتریان زیادی پاسخ دهند و در اسرع وقت مسائل را حل کنند و رضایت اکثر مشتریان را در کوتاه ترین زمان ممکن جلب می کنند.


امنیت – گزینه های امنیتی بهتری نسبت به فکس و ایمیل را ارائه می دهد. شرکت ها نگران بروز داده های محرمانه نیستند چون دارای ویژگی های حفاظت در برابر بروز، بایگانی و نگهداری اطلاعات حساس است؛ بدون اینکه مقررات دولت و صنعت را به خطر بیندازد.


تحرک و قابلیت حمل – Exchange Server کارکنان / کاربران یک شرکت را قادر می سازد تا از هر نقطه در جهان به طور ایمن به پیام های ایمیل، پیام های فوری، ایمیل های صوتی؛ تماس های ویدیویی و پیامک ها دسترسی داشته باشند. تنها چیزی که نیاز دارید یک دستگاه محاسباتی به انتخاب خود (لپ تاپ؛ سیستم دسکتاپ؛ تبلت یا گوشی همراه) و اتصال اینترنت است.


مزایای محاسبات ابری – اکسچنج سرور مایکروسافت به کاربران اجازه می دهد تا بر اساس شرایط خود به ابر بروند (اعم از رفتن سریع به ابر یا مدیریت استقرار ترکیبی با صندوق های پستی داخلی و آنلاین برای پاسخگویی به نیازی های تجاری). این یک تجربه یکپارچه را برای کابران نهایی فراهم می آورد که شامل اشتراک گذاری تقویم های متعدد و برنامه ریزی جلسات بین کاربران داخلی و آنلاین است.


چابکی – اکسچنج سرور به کاهش زمان صرف شده در مدیریت سیستم های پیام رسان کمک می کند تا کنترل بسیار انعطاف پذیر را انجام داده و در نتیجه سرعت فراینده ها را افزایش دهد.


همچنین بسیاری از قابلیت های قدرتمند را در بر می گیرد که شامل برنامه های Outlook, DLP, ومیل باکس  Exchange Administration Centre می شود که یک رابط مدیریتی واحد، مفید و مبتنی بر وب را ارائه می دهد.