Zabbix   یک ابزار نرم افزاری مانیتورینگ (open source) متن باز برای اجزای مختلف فناوری اطلاعات، از جمله شبکه ها، سرورها، ماشین های مجازی (VM) و سرویس های ابری است. Zabbix معیارهای نظارتی مانند استفاده از شبکه، مقدار بار CPU و مصرف فضای دیسک را ارائه می دهد.

با استفاده از نرم افزار Zabbix می توانید سروری را به عنوان مانیتورنگ استفاده نمایید. زمانی که این نرم افزار در سروری نصب می شود، می توانید سرورهای دیگر را با استفاده از Zabbix agent به سرور Zabbix متصل نمایید. با اتصال سرور agent به سرور Zabbix تمامی اطلاعات سرور agent مانند: میزان استفاده از رم، پردازشگر(cpu)، سرعت آپلود و دانلودو بسیاری از فعالیت های سرور نشان داده می شود و شما به راحتی از راه دور قادر به کنترل سرورها می باشید.

عملکرد سرور Zabbix به سه بخش تقسیم می شود

  • عملکرد سرور Zabbix
  • کارکرد Frontend
  • کارکرد دیتا بیس

 

تمامی اطلاعات Zabbix در پایگاه داده سرور ذخیره می گردد. در نتیجه عملکرد آن برای سرور بسیار حیاتی می باشد. تمامی لاگ ها و اطلاعاتی که از سرورهای دیگر دریافت می کند را در خود ذخیره نگه دارد. عملکرد Frontend نیز برای این مهم است که زمانی که دیتا را دریافت می کند در یک UI قابل فهم و زیبا به کاربران نشان دهد. البته که پس از دریافت اطلاعات در سرور Zabbix حدودا 2 دقیقه زمان می برد تا جدول های آن آپدیت شود.

 

رابط گرافیکی

رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب Zabbix به کاربران این امکان را می دهد که محیط IT خود را از طریق داشبوردهای قابل تنظیم بر اساس ویجت ها، نمودارها، نقشه های شبکه، نمایش اسلاید و گزارش ها مشاهده کنند. برای مثال، یک کاربر می‌تواند گزارشی را سفارشی سازی کند تا معیارهای مرتبط با توافق‌نامه‌های سطح سرویس (SLA) و شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI)در بارگذاری‌های CPU را نشان دهد.


Zabbix قابلیت این را دارد که با استفاده از ارسال ایمیل و یا SMS به کاربران، وضعیت سرور را اطلاع رسانی کند. زمانی که سروری از دسترس خارج می شود، گاها کاربران از این مورد بی اطلاع هستند. برای این که سرپرستان فنی بتوانند در زمان کوتاهی خود را به سرور برسانند و آن را از Down بودن نجات دهند، می توانند از سرویس های ایمیل و پیامک Zabbix استفاده کنند.